
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 17.78 mm |
| Width | 25.2 mm |
| Termination | Screw |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 21.4 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 125 V |
| Depth | 21.4 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 5.08 mm |
| Voltage | 300 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Material(Contact Finish) | Tin |
| Pitch | 5.08 mm |
| Current | 10 A |
| Current Rating | 10 A |
| Max Current Rating | 22 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | CSA, UL |
| Number of Circuits | 4 |
| Orientation | Straight |
| Max Supply Voltage | 250 V |
| Color | Green |
| Number of Contacts | 4 |
| Number of Poles | 2 |
| Number of Lines | 2 |
| Connector Type | Screw |
| Wire/Cable Gauge | 30 AWG |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Rows | 2 |
| Insulation Material | Nylon |
| Housing Material | Polyamide |
| Number of Positions Per Level | 2 |
| Number of Levels | 2 |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
| Housing Color | Green |
| Test Voltage | 4 kV |
| Stripping Length | 7 mm |
| Connection Method | Screw |
| Wire Gauge Range | 30 AWG to 14 AWG |
Stock: 658
Distributors
pcbx
Unit Price$2.87007
Ext.Price$2.87007
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.87007 | $2.87007 |
